W najbliższy piątek, 11 czerwca, godz. 15:00 – 17:00 zapraszamy na spotkanie „Potrzebujemy mitów, żeby uratować świat”.

Będzie ono dotyczyło tego jak komunikować wiedzę, radzić sobie z dezinformacją i przekazywać wyniki badań naukowych w sposób docierający do odbiorców. Jest to bardzo ważna dla nas wszystkich perspektywa, ponieważ na co dzień zajmujemy się edukacją i komunikacją nauki, a prowadzącego – prof. Napiórkowskiego słucha się świetnie i naprawdę warto!

 

Tytuł: Potrzebujemy mitów, żeby uratować świat

Abstrakt: Liczby i dane nie wystarczą, by zmieniać świat. Niewielki jest pożytek z nowych szczepień, technologii rolniczych czy rozwiązań energetycznych, jeżeli opinia publiczna i legislatorzy ignorują je lub odrzucają pod wpływem irracjonalnych lęków lub fałszywych nadziei. Nauka potrzebuje dobrych opowieści, żeby szeroką, nieprofesjonalną publiczność zapoznać z wynikami badań, wyjaśnić ludziom mechanizmy rządzące rzeczywistością, a przede wszystkim – zmobilizować ich do działania. Skuteczna walka z antynaukowymi mitami nie może ograniczać się do obalania nieprawdziwych informacji, bo na miejsce każdej sprostowanej bzdury wyrastają trzy kolejne. Dyskusja wokół przyczyn i skutków kryzysu klimatycznego to doskonały przykład. Dlatego zamiast działać reaktywnie, czas przejść do kontrataku. Na początek warto zrozumieć potrzeby, na które dziś odpowiadają treści pseudonaukowe, oraz mechanizmy decydujące o tym, co uznajemy za straszne lub groźne. Zamiast obalać mity, musimy nauczyć się tworzyć własne!

Bio: dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk, badacz współczesnych mitów. Wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW i autor książek m.in. „Mitologii współczesnej” oraz „Turbopatriotyzmu”. Chętnie współpracuje z koleżankami i kolegami z obszaru nauk ścisłych w budowaniu skutecznej komunikacji naukowej. Na co dzień popularyzuje naukę na blogu mitologiawspolczesna.pl, a także na łamach „Tygodnika Powszechnego”.