ℹ️ W piątek 27 listopada 2020 r. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjęła stanowisko w sprawie tez referatu wygłoszonego przez ministra Przemysława Czarnka dotyczących aktualnych wyzwań szkolnictwa wyższego w Polsce.

„(…) Wyjątkowo niewłaściwe i bardzo szkodliwe jest – ujęte w referacie – przeciwstawienie badań mających na celu poszukiwanie prawd uniwersalnych badaniom stosowanym, bezpośrednio służącym polskiemu społeczeństwu. Poszukiwanie prawd naukowych jest podstawową racją istnienia uniwersytetów i instytucji badawczych. Dlatego w każdej dyscyplinie nauki prowadzone są prace w skali globalnej, przez aktywnie współpracujące ze sobą międzynarodowe grupy badawcze, wzajemnie informujące się za pomocą publikacji w czołowych międzynarodowych czasopismach o uzyskiwanych wynikach. (…) Sugerowana w referacie kolejność: publikacja najpierw w Polsce, a następnie „popularyzacja wyników swoich badań w świecie”, stosowana jako bezwzględna zasada, spowodowałaby więcej szkód niż korzyści.

(…)

Natomiast nie sposób pominąć jednej z przesłanek domniemanych „kompleksów” polskich uczonych. Zasoby finansowe jednego tylko Uniwersytetu Harwarda są wyższe od rocznych nakładów na całą polską naukę. W Uniwersytecie Stanforda, w którym pracują także świetni uczeni polskiego pochodze­nia, liczący się projekt naukowy zaczyna się od kwoty 1 miliarda dolarów. Choćby tylko w tym kon­tekście, godna poparcia idea przyciągnięcia do Polski naszych wybitnych rodaków zatrudnionych w uczelniach amerykańskich, może być nie lada wyzwaniem.

(…)

Dr hab. Przemysław Czarnek, jak każdy polski obywatel, ma konstytucyjne prawo do posiada­nia i gło­szenia w przestrzeni publicznej swoich poglądów. Pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki powinien jednak taką tezę opatrzyć zastrzeżeniem, że podczas pełnienia przez niego funkcji publicznych jego prywatne poglądy nie będą miały wpływu na ustawowo zagwarantowaną wolność badań oraz kształcenia w polskich uczelniach.

(…)

Rada Główna chciałaby wierzyć, że zreferowane powyżej tezy referatu mają charakter poglądów osobistych i nie będą tożsame z programem działań Ministra Edukacji i Nauki. Rada Główna oczekuje, że zgodnie z deklaracją złożoną przez pana ministra na spotkaniu z Prezydium Rady, Minister Edukacji i Nauki wypracuje w dialogu ze środowiskiem akademickim korektę tych przepisów ustawy, które utrudniają szkołom wyższym właściwy rozwój.”

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z całym stanowiskiem👇

https://www.rgnisw.nauka.gov.pl/stanowiska/stanowisko-nr-29-2020-rady-glownej-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-27-listopada-2020-r-w-sprawie-tez-referatu-wygloszonego-przez-ministra-przemyslawa-czarnka-dotyczacych-aktualnych-wyzwan-szkolnictwa-wyzszego-w-polsce.html?fbclid=IwAR3bE3wnLC4dDs74h3mMLWtSf5YdhZk5xEAVmdr8wOCAhZ5DN9WSyB88k-U