Szkoła Wiosenna 4EU+ (online): The Making of EU Environmental Regulation: Processes, Actors, and Tools of Implementing the Climate Action Strategy of the European Green Deal

Do 20 marca trwa nabór do szkoły wiosennej  „The Making of EU Environmental Regulation: Processes, Actors, and Tools of Implementing the Climate Action Strategy of the European Green Deal”, która będzie realizowana online w trzech blokach zajęć, od 21 kwietnia do 14 maja.

Szkoła wiosenna realizowana jest w ramach wspólnego projektu edukacyjnego 4EU+ „Towards a European School of Environmental Economics & Policy”, koordynowanego przez wykładowców i wykładowczynie z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Program szkoły wiosennej skierowany jest do studentek_ów studiów magisterskich i doktorantek_ów (kierunki: ekonomia, nauki polityczne i studia międzynarodowe, międzywydziałowe studia ochrony środowiska i inne pokrewne kierunki).

Zajęcia będą odbywać się w języku angielskim i będą prowadzone przez wykładowców i wykładowczynie z pięciu uczelni Sojuszu.

Wykładowcy i wykładowczynie: Søren Bøye Olsen (Uniwersytet Kopenhaski), Timo Goeschl (Uniwersytet w Heidelbergu), Vilém Novotný (Uniwersytet Karola w Pradze), Marzio Galeotti (Uniwersytet Mediolański), Tomasz Żylicz (Uniwersytet Warszawski).

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona – 6 miejsc dla osób z UW. Zgłoszenia należy przesłać do soboty, 20 marca 2021 r., na adres springschool@wne.uw.edu.pl, list motywacyjny, wykaz ocen oraz dodatkowe informacja wskazujące na zainteresowanie tematem Szkoły (np. informacje o udziale w konferencjach studenckich i naukowych, publikacjach, itp.). Lista osób zakwalifikowanych do udziału w szkole zostanie przesłana do 29 marca 2021 r.

Za udział w szkole wiosennej można otrzymać 6 punktów ECTS.

Wszelkie pytania dotyczące szkoły proszę kierować do profesora Tomasza Żylicza tzylicz[at]wne.uw.edu.pl,

Szczegóły: 4EU+ Spring School on EU Environmental Law

A 4EU+ Spring School (online): The Making of EU Environmental Regulation: Processes, Actors, and Tools of Implementing the Climate Action Strategy of the European Green Deal

The consortium of European universities 4EU+ organises a Spring School devoted to EU policy making. The University of Warsaw is supposed to recruit 6 participants with some background of economics, environmental, public policy and political science to take advantage of the course.

Timing: Block A: April 21- 23
Block B: April 26 – 30
Block C: May 3 – 7 and  May 14

Course type:  Online spring school (online lectures, online group work, online simulations)

ECTS: 6 credit points

By March 20, 2021, students and PhD candidates should electronically submit indication of their interest in the School (brief „motivation letters”) accompanied by their average scores and any records of contribution to the School topic. The submissions addressed at springschool@wne.uw.edu.pl will be assessed by a Recruitment Committee. The list of participants selected by the Recruitment Committee will be electronically sent back to the applicants’ electronic addresses by March 29, 2021.

Any questions regarding the School and the recruitment procedure can be addressed to Professor Tomasz Żylicz tzylicz[at]wne.uw.edu.pl, the Warsaw University manager of the project.

More details: 4EU+ Spring School on EU Environmental Law