Drogie Doktorantki i Drodzy Doktoranci,

➡️ W Monitorze UW został ogłoszony znowelizowany kalendarz akademicki na rok 2019/2020.

➡️ Kierownik jednostki dydaktycznej określa, w którym bloku na danym kierunku studiów odbędzie się egzaminacyjna sesja letnia i ogłasza tę informację na stronie internetowej jednostki dydaktycznej w terminie do dnia 31 maja 2020 r., więc jeżeli prowadzicie zajęcia kończące się egzaminem, to do końca maja będziecie wiedzieć, kiedy należy go przeprowadzić (o ile Rada Dydaktyczna pozwoliła Wam przeprowadzać egzaminy).

➡️ Szczegółowy harmonogram egzaminów z języków obcych ogłasza Rada Koordynacyjna ds. Certyfikacji Biegłości Językowej w odrębnym komunikacie na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego w terminie do dnia 25 maja 2020 r., więc jeżeli musicie zdać egzamin certyfikacyjny, to niedługo dowiecie się o dostępnych terminach.

Postanowienie nr 10 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 5 maja 2020 r.: MONITOR UW

Dear PhD Students,

➡️ In University of Warsaw’s Monitor an updated academic calendar for 2019/2020 was published.

➡️ The Head of Educational Unit determines in which block in a given course of study the examination summer session will take place and announces this information on the website of the Educational Unit by 31 May 2020, so if you teach classes that end with an examination, you will know by the end of May when to conduct it (provided that the Teaching Council has allowed you to conduct examinations).

➡️ The detailed schedule of foreign language examinations is announced by the Coordination Board for Language Proficiency Certification in a separate announcement on the website of the University of Warsaw by 25 May 2020, so if you have to pass the language certification exam, you will soon find out about the available dates.

Resolution No. 10 of the Rector of the University of Warsaw of 5 May, 2020: MONITOR UW